Tahta Kurusu İlaçlama
25 Ağustos 2022
evde pire ilaçlama nasıl yapılır
Evde Pire İlaçlama Nasıl Yapılır
26 Nisan 2023

Uyuz Böceği İlaçlama

Uyuz Böceği İlaçlama

Uyuz, insan kaşıntı akarı ( Sarcoptes scabiei) tarafından derinin istila edilmesidir . Mikroskobik uyuz akarı, yaşadığı ve yumurtalarını bıraktığı derinin üst tabakasına yerleşir. Uyuzun en yaygın belirtileri yoğun kaşıntı ve sivilce benzeri deri döküntüsüdür. Uyuz akarı genellikle uyuz olan bir kişiyle doğrudan, uzun süreli, ciltten cilde temas yoluyla yayılır.

Uyuz dünya çapında bulunur ve tüm ırklardan ve sosyal sınıflardan insanları etkiler. Uyuz, yakın vücut ve cilt temasının sık olduğu kalabalık ortamlarda hızla yayılabilir. Huzurevleri, uzun süreli bakım tesisleri ve hapishaneler gibi kurumlar genellikle uyuz salgınlarının görüldüğü yerlerdir. Çocuk bakım tesisleri de uyuz istilasının yaygın bir bölgesidir.

Uyuz böceği problemi ülkemizde görüldüğü gibi dünyanın birçok yerinde de görülmektedir. Uyuz problemi derinin altına yerleşip bu alanda tüneller açarak yaşam alanını genişleten bir zararlı türüdür. İnsanlarda görülen bu hastalık, farklı şekiller de hayvanlarda da görülebilmektedir. Sadece insan derisi üzerinde yaşamakla kalmayıp, eşyalar üzerinde de yaşamaktadırlar. Bu problemi yaşayan bireyler öncelikle hekim tedavisine başvurup ilaç tedavisi görmeli ve evde uyuz böceği ilaçlama işlemi ile alanı akarlardan temizlemelidirler. Cildinizdeki uyuz akarlarını yok etmek için kullanacağınız ilaçlar uyuz akarlarını genelde hızlıca öldürür.Fakat evinizde profesyonel bir ilaçlama şirketi tarafından uyuz için ev ilaçlama işlemi yapılmadıysa bir süre sonra uyuz hastalığı tekrar başlayabilir.Bu nedenle uyuz hastalığında evinize yapılacak olan müdahale bu sorundan hızlıca kurtulmanız için önem arz etmektedir.


Uyuz İstilasının Belirti ve Semptomları Nelerdir?

Uyuzun en yaygın belirti ve semptomları, özellikle geceleri yoğun kaşıntı ve sivilce benzeri (papüler) kaşıntılı döküntüdür. Kaşıntı ve kızarıklığın her biri vücudun büyük bir bölümünü etkileyebilir veya bilek, dirsek, koltuk altı, parmaklar arasındaki ağ, meme başı, penis, bel, kemer çizgisi ve kalça gibi ortak bölgelerle sınırlı olabilir. Döküntü ayrıca küçük kabarcıklar (veziküller) ve pullar içerebilir. Kızarıklığı kaşımak ciltte yaralara neden olabilir; bazen bu yaralar bakteriler tarafından enfekte olur.

Bazen ciltte küçük oyuklar görülür; bunlara deri yüzeyinin hemen altında tünel açan dişi uyuz akarı neden olur. Bu oyuklar, cilt yüzeyinde küçük kabarık ve eğri (serpiginous) grimsi beyaz veya ten renginde çizgiler olarak görünür. Akarların sayısı genellikle az olduğundan (kişi başına sadece 10-15 akar), bu yuvaları bulmak zor olabilir. En sık parmaklar arasındaki ağda, bilek, dirsek veya dizdeki deri kıvrımlarında ve penis, göğüs veya kürek kemiklerinde bulunurlar.

Baş, yüz, boyun, avuç içi ve ayak tabanları gibi noktalarda genellikle bebeklerde ve çok küçük çocuklarda görülür, ancak genellikle yetişkinlerde ve daha büyük çocuklarda görülmez.

Kabuklu uyuzu olan kişiler, karakteristik kızarıklık veya kaşıntı (kaşıntı) gibi uyuzun olağan belirti ve semptomlarını göstermeyebilir.


Nasıl uyuz oldum?

Uyuz genellikle, uyuzu olan bir kişiyle doğrudan, uzun süreli, ciltten cilde temas yoluyla yayılır. Temas genellikle uzatılmalıdır; hızlı bir el sıkışma veya sarılma genellikle uyuz yaymaz. Uyuz, cinsel partnerlere ve ev halkına kolayca bulaşır. Yetişkinlerde uyuz sıklıkla cinsel yolla bulaşır. Uyuz bazen, enfekte olmuş bir kişi tarafından kullanılan giysi, havlu veya yatak takımı gibi eşyaların paylaşılmasıyla dolaylı olarak yayılır; ancak, bu tür dolaylı yayılma, istila edilen kişide kabuklu uyuz olduğunda çok daha kolay gerçekleşebilir.

Global çapta yaşanan bu problem küçük bir akar sayesinde ortaya çıkmaktadır. Bu akar zaman zaman ortam koşulları sağlandığında ortaya çıkar ve konakçısına yerleşir. Ortamda oluşumunun dışında seyahat ederek taşınan bu haşere, en çok taşınma yolu ile ortaya çıkmaktadır. Uyuz vakası yaşayan bireyler ve eşyaları ile temas eden kişilere de taşıma yolu ile geçmektedir.


Uyuzdan Nasıl Kurtulurum

Tedavinin ilk etabı hekim tedavisi ile başlamaktadır. Hekimin uygulayıcı ilaç tedavisi, vücuttaki uyuz böceklerini imha etmeye yönelik bir tedavi olacaktır. Bu tedavi vücuda yerleşen uyuz böceklerinin ve bıraktıkları yumurtalar imha olarak uyuz böceği vücuttan atılır. Uyuz böceği eşyalar üzerinde de yaşayabilen bir böcek olduğu için hekim tedavisi sonrası yaşadığınız alanda eşyalar ve alanın tamamını kapsayacak şekilde uyuz ilaçlaması yapılmalıdır.


Uyuz İlaçlamasında Tek İlaçlama Yeter mi?

Uyuz vakalarında ilaçlama uygulaması gereklidir ve tedavinin parçasıdır. Bu aşamaya gelindiğinde hekim tedavisi bitmiş ise tek ilaçlama sonrasında tüm uyuz vakaları imha olacağı için ikinci uygulamaya gerek kalmayacaktır.Hekim tedavisinin alınmadığı durumlar da ilaçlama ortamda geçici bir çözüm olacaktır.


Uyuz Belirtileri Nelerdir?

Eklem bölgelerinde vücudun bazı yerlerinde kaşıntılar ile başlayan uyuz vakası, parmak aralarında, karın ve
koltuk altlarında özellikle gece saatlerinde artan kaşıntılar uyuz şüphesini güçlendirmektedir. Bu belirtiler ile
kaşıntı yaşayan bireyler, teşhis ve tedavi için hekime başvurmalıdır. Hekimler yaptıkları bazı tetkikler sonrası
kaşıntının uyuz vakası olup olmadığını belirlemektedir.


İlaçlama Öncesi Yapılması Gerekenler

İlaçlama yapılmadan önce ortamdaki bütün yatak, yastık, koltuk kılıfları ve elbiseler maksimum sıcaklıkta yıkanmalı ve kurutulmalıdır. Kurutulduktan sonra hava almayacak poşetlere koyularak ortama dönülene kadar poşetlerden çıkarılmamalıdır.


İlaçlama Sonrası Yapılması Gerekenler

Uygulama sonrası ortama dönüldüğünde ortam bütün pencereler açılarak havalandırılmalıdır. Bu işlemin ardından ortamda ıslak ilaçlı yer olup olmadığı kontrol edilmelidir. Ortamdaki eşyalara temas etmeden önce yıkanmış olan çarşaflar ve kılıflar tekrar takılmalı, takılı şekilde temas edilmelidir. İlaçlama sonrası 48 saat 2 gün sıvı temizlik yapılmamalıdır.

Biliyor muydunuz?

Makropest Böcek İlaçlama şirketi olarak Uyuz Böceği İlaçlama hizmeti vermekteyiz. Sizde profesyonel ekibimize garantili ve uygun fiyatlı Uyuz Böceği İlaçlama yaptırmak istiyorsanız bizimle iletişime geçiniz.

Şimdi Ara