Evdeki Hamam Böceklerinden Nasıl Kurtulunur
evde pire ilaçlama nasıl yapılır
Evde Pire İlaçlama Nasıl Yapılır
26 Nisan 2023

Evdeki Hamam Böceklerinden Nasıl Kurtulunur

Evdeki Hamam Böceklerinden Nasıl Kurtulunur

Evdeki Hamam Böceklerinden Nasıl Kurtulunur

Hamamböcekleri evinizi istila ettikten sonra kurtulmanız gereken gerçek ve büyük bir problem olabilir. Evin diğer bölümlerinde de bulunmalarına rağmen yiyecek, su ve ısınma sağladıkları için öncelikle mutfak ve banyoda toplanırlar. Hamamböcekleri tehlikeli patojenler ve alerjiler taşıyabilir. Çok sayıda çoğaldıklarında bir baş belası ve potansiyel bir sağlık riski haline gelirler.

Evinizde hamam böcekleri keşfederseniz kullanabileceğiniz bir dizi seçenek vardır. İlk adım, toplu ve düzenli bir ortam sağlayarak hiçbir şey yememelerini veya içmemelerini sağlamaktır. Hamamböceği yemleri ve tuzakları kullanılabilir ve haşereleri öldürme şansları yüksektir. Hamamböceği kontrolü, evin her yerine serpilen borik asit veya silisli toprak gibi doğal terapiler kullanılarak da gerçekleştirilebilir.

Bu yöntemler hamamböceği sorununu ortadan kaldırmada başarısız olursa, profesyonel hamam böceği ilaçlama hizmeti sunan bir haşere kontrol servisi iletişime geçmeniz gerekebilir . Zararlıların kökenini bulabilir ve onları yok etmek için daha güçlü böcek ilaçları kullanabilirler. Yazımızda, hamam böceği istilasının nedenlerini ve olası çözümlerini ele aldık. İster doğal tedavileri, ister hamamböceği yemlerini ve tuzakları tercih edin, ister profesyonel bir haşere kontrol firması getirin, hamam böceklerinden kurtulmak için hemen harekete geçmek çok önemlidir.

Bunu yapmak, hamam böceklerinin sağlığınıza ve evinize zarar vermesini önleyecektir. Sonunda kendinizi bu can sıkıcı hamamböceklerinden kurtarmak için, hangi yöntemin sizin için en iyi sonucu vereceğini belirlemek için bu makalenin tamamını okuyun.

Hamamböceklerini Ne Çeker?

Hamamböcekleri, herhangi bir eve gelen en istenmeyen ziyaretçiler arasındadır. Hastalık ve pislik yayarlar ve bir binanın içine girdikten sonra kurtulmalarının çok zor olduğu bilinir. Ortak bir soru “hamam böceklerini çeken nedir?” 

Birkaç şey bir evi bu böcekler için daha çekici hale getirebilir. Yeni başlayanlar için hamamböcekleri çöp kutularına ve diğer yiyecek kaplarına çekilir. Artıklar, evcil hayvan yemi ve çöp dahil neredeyse her şeyi yiyecekler. İkincisi, hamamböcekleri nemli yerlere çekilir. Hayatta kalmaları için gerekli olduğundan, yüksek nemli veya durgun su bulunan bölgeleri ararlar. Son olarak, hamamböcekleri saklanacak yerler ararlar. Gölgelerde saklanmayı ve ev aletlerinin altında veya bodrumda nemli, sıcak yerlerde üremeyi tercih ederler.

  • YİYECEK:Hamamböcekleri hemen hemen her türlü yiyeceğe çekilir, ancak özellikle nişastalı ve tatlı ikramlara düşkündürler. Hamamböcekleri, tahıl, makarna, pirinç, patates ve tatlılar da dahil olmak üzere birçok farklı yiyecek türüne ilgi duyar. Etler, peynirler ve varsa diğer protein açısından zengin besinler de tüketilir. Hamamböcekleri, yere düşen veya çöpte unutulan yiyecek kırıntılarına ve artıklarına çekilir. Yerdeki kırıntılar ve dökülenler de onlar için birer besin kaynağıdır.

  • SU:Gelişmek için hamamböceklerinin suya ihtiyacı vardır, bu nedenle doğal olarak nemli alanlara çekilirler. Hamamböcekleri, sızdıran borular, damlayan musluklar ve durgun su gibi çeşitli farklı kaynaklardan su alabilir. Borular ve diğer yüzeylerdeki yoğuşma onlar için başka bir su kaynağı sağlar. Hamamböcekleri beslenmeden birkaç hafta yaşayabilir, ancak susuz sadece birkaç gün yaşayabilirler.

  • BARINAK:Hamamböcekleri gündüzleri dinlenmek ve geceleri yumurtlamak için karanlık, korunaklı bir yer isterler. Bodrumlar, tavan araları ve gezinme alanları gibi nemli, karanlık alanları severler. Ayrıca mobilyaların altında ve duvarların yanı sıra diğer küçük, karanlık alanlarda da bulunabilirler. Hamamböcekleri, saklanacakları daha fazla yer olduğu için dağınık yerleri tercih ederler.

  • SICAKLIK:Soğukkanlı böcekler olarak hamamböcekleri sıcak ortamlar ararlar. Yıllık ortalama en yüksek sıcaklığın 18 ila 26 derece  arasında olduğu ortamlarda en iyi durumdalar. Bu nedenle ocak ve fırının ürettiği sıcaklığın ideal olduğu mutfaklarda sıklıkla göreceksiniz. Ayrıca yaydıkları ısı nedeniyle kurutucuların ve beyaz eşyaların motor bölümlerinde toplanabilirler.

Hamamböceklerini Yok Etme Yöntemleri

Hamamböcekleri Avustralya’da en sık görülen ev zararlılarıdır ve aslında orada yaşayanlar için sürpriz olabilir ya da olmayabilir. Makropest, evinizde veya bahçenizde aniden hamamböcekleri belirirse derhal harekete geçmenizi önerir. Hamamböceklerinden kaçınmak ve ortadan kaldırmak için bazı stratejiler şunlardır:

  • Conta Delikleri ve Çatlakları

Hamamböceklerinin evinizi işgal etmesini önlemenin ilk adımı, temel, kapı ve pencerelerdeki çatlaklar gibi bariz giriş noktalarını kapatmaktır. Küçük boşluklar için kalafat, daha geniş boşluklar için köpük veya çelik yünü kullanılmalıdır.

  • Bahçe Yataklarını Evinizden Taşıyın

Malç, bahçe hamamböcekleri için tipik bir saklanma yeridir, bu nedenle evinizde bu haşerelerin sayısında bir artış fark ettiyseniz, bahçenizin hızlı bir envanterini çıkarın. Islak malçla kaplı bahçe tarhları evin temelinden uzağa taşınmalıdır. Bunu yaparsanız hamamböcekleri bahçenizi evinize giden bir yol olarak kullanamaz.

  • Tüm Karton Kutulardan Kurtulun

Hamamböcekleri, üreme alanı ve uygun bir yiyecek kaynağı olarak sıklıkla karton kutuları kullanır. Hamamböcekleri iletişim kurmak için feromonları kullanır ve bu kokular tahta, kağıt ve karton gibi gözenekli malzemelere daha etkili bir şekilde dahil edilebilir.

Karton yiyecek veya saklama kutularının hamamböceği üreme alanı (veya yiyecek kaynağı) olarak kullanılmasını önlemenin en kolay yolu, bunları geri dönüştürmek veya imha etmektir. Zararlılar için güvenli bir sığınak görevi görebileceklerinden depoda sakladığınız kullanılmayan karton taşıma kutularını da atmalısınız.

Temiz Bir Mutfak Koruyun

Hamamböcekleri her şeyden çok uygun besin kaynaklarına çekilir. Mutfağınızı her zaman temiz ve hijyenik tutmak, bunun gibi haşerelere karşı en iyi savunmadır. Yüzeyleri silmek ve bulaşıkları yıkamak için standart temizlik rutinine ek olarak her gün bazı ekstra işler yaparak onu bozulmamış ve böceklerden uzak tutun.

Bu ek çalışmanın bazı örnekleri arasında çöplerin düzenli olarak çıkarılması, artıkların hava geçirmez kaplarda saklanması ve ocak ve diğer cihazlardan yağın çıkarılması yer alır. Bulaşıklardan yağ ve pislik toplayabileceğinden, bulaşık makinenizi en az birkaç günde bir temizlemelisiniz.

Artık evcil hayvan mamaları hamamböceklerini cezbeder çünkü genellikle yerde bırakılırlar, bu nedenle kırıntıların dışarıda kalmasını önlemek için evcil hayvanınızın mama kabını her gün boşaltmanız, yıkamanız ve kurutmanız önemlidir.

Su Kaynaklarına Kolay Erişimi Sınırlayın

Hamamböcekleri susuz ancak yaklaşık iki hafta yaşayabilirler. Bu nedenle, evin her yerine su sağlayan musluklarda veya cihazlarda (su ısıtıcısı gibi) sızıntı olup olmadığını kontrol etmek önemli olabilir. Sızıntıları bulun, onarın ve borularda büyük sızıntılara ihtiyacınız varsa bir profesyonelle iletişime geçin.

Hamamböceği Tuzakları Ve Yemleri

Hamamböcekleri evinizi istila ettikten sonra, onları üç aya kadar sürebilen tuzaklar ve yemlerle kolayca ve etkili bir şekilde öldürebilirsiniz. Hamamböceklerini cezbederler ve yemi yedikten sonra böcekler ve yumurtaları ölür. Sonunda ölüp yuvaya döndüklerinde hastalıklarını yumurtalarının yanı sıra oradaki diğer hamamböceklerine de bulaştırırlar.

Su ısıtıcılarının yanına ve buzdolaplarının, makyaj tezgahlarının, çamaşır makinelerinin ve kurutucuların altına yerleştirildiklerinde en iyi şekilde çalışırlar. Hamam böceği yemleri, diğer haşere kontrol yöntemlerine göre tercih edilir, çünkü haşereleri gözden uzak tutarken ortadan kaldırırlar. Yemlerin kendileri herhangi bir toksik madde içermese de, evcil hayvanınız birini çiğnemeye karar verirse yine de tehlikeli olabilirler.

Hamamböceği Bombası

Bir istilanız varsa ancak nereden geldiğini veya yuvaya nasıl ulaşacağınızı bilmiyorsanız, böcek bobları yardımcı olabilir. Hatta bazı insanlar önlem olarak yeni bir eve taşınmadan önce bunları kullanır. Hamamböceği bombaları, standart böcek bombalarından daha fazla hazırlık ve detaylara dikkat gerektirir. İşlemi tamamlamak iki saat sürecek ve bu süre zarfında bekleyecek başka bir yer bulmalısınız. Ardından, gücü tekrar açmadan önce pencereleri ve kapıları açarak ortamı 30 dakika havalandırın. Hamamböceği bombaları ayrıca üç aya kadar kimyasal veya hoş kokulu bir kalıntı bırakabilir, bu da onları hassas solunum sistemi olanlar için kötü bir seçim haline getirir. Çocuklar için oyuncaklar da saklanmalı veya götürülmelidir.

Hamam Böceği Spreyi

Hamamböceği spreyleri etkilidir çünkü tek tek hamam böceklerini hızla öldürebilirler. Bazı yüzey spreyleri kullanılarak böcekler öldürülebilir ve oluşturdukları bariyer aylarca sürebilir.

Doğal Bir Çözüm Deneyin

Her şeyi denediyseniz ve hala hamam böceği istilası yaşıyorsanız, evdeki siyah karıncalardan nasıl kurtulacağımıza dair yazımızda bahsettiğimiz boraks ilacı gibi doğal bir hamam böceği caydırıcı cevap olabilir.

Kabartma tozu ve 1:1 oranında şeker veya bal bu ev kürü için işinizi görecektir. Bir gece önceden karışımı küçük bir kaseye koyun ve hamam böceğinin sıkça görüldüğü bir yere koyun. Hamamböcekleri kabartma tozu ile öldürülebilir. Tamamen doğal olduğundan ve hiçbir kimyasal veya toksin içermediğinden, bu karışım çocuklar ve evcil hayvanlar etrafında endişe duymadan kullanılabilir.

Çözüm

Hamamböcekleri çok sayıda çoğaldıklarında baş belası ve belki de sağlık açısından tehlikeli hale gelirler. Bunları ortadan kaldırmak, ya yaşam alanınızı temiz ve dağınıklıktan uzak tutmayı, hamamböceği yemleri ve tuzakları kullanmayı ya da profesyonel bir haşere kontrol servisi ile temasa geçmeyi gerektirir. Hamamböcekleri içeriye girdikten sonra çok fazla hasar verebilir ve hastalık yayabilir. 

Hangi yaklaşımın en iyi sonuçları vereceğinden emin değilseniz, bu makale yardımcı olacaktır. Avustralya’da hamamböcekleri, çöp bidonlarına, nemli alanlara ve gizli alanlara sıkça rastlanan yaygın bir ev zararlısıdır.

Nişastalı ve şekerli yiyeceklerin yanı sıra su, barınak ve ısı için güçlü bir tercihleri ​​​​vardır. Hamamböcekleri bir mülkü herhangi bir sayıda giriş noktasından istila edebilir, bu nedenle karton kutulardan kurtulmak, bahçe yataklarını evin temelinden uzağa taşımak ve bulduğunuz tüm delik veya çatlakları kapatmak çok önemlidir. 

Yiyecek, su, barınak ve sıcaklık hamamböceklerini cezbeder, ancak yere veya çöp kutusuna düşen yiyecek kırıntıları ve artıkları en çok davetkardır. Hamamböcekleri bir mülkü herhangi bir sayıda giriş noktasından istila edebilir, bu nedenle karton kutulardan kurtulmak, bahçe yataklarını evin temelinden uzağa taşımak ve bulduğunuz tüm delik veya çatlakları kapatmak çok önemlidir.

 

Biliyor muydunuz?

Makropest Böcek İlaçlama şirketi olarak Evdeki Hamam Böceklerinden Nasıl Kurtulunur hizmeti vermekteyiz. Sizde profesyonel ekibimize garantili ve uygun fiyatlı Evdeki Hamam Böceklerinden Nasıl Kurtulunur yaptırmak istiyorsanız bizimle iletişime geçiniz.