Bağcılar fare ilaçlama
Sultangazi Fare İlaçlama
18 Ekim 2018
Uyuz Böceği İlaçlama
7 Kasım 2022

Tahta Kurusu İlaçlama

Tahta Kurusu İlaçlama

Yatak böcekleri veya bilimsel olarak bilindiği gibi Cimex lectularius, son yıllarda büyüyen bir haşere sorunu haline geldi. Çoğu insan onları tatil hatırası olarak veya eski mobilya satın alarak eve getirir. Bu kadar hızlı yayılmalarının temel nedeni, yolcuların küçük parazitleri bavullarında fark edilmeden bir yerden bir yere taşımaları ve böylece kan emici böceklerin yayılmasını sağlamasıdır. Kısa bir süre sonra, ilk ısırıklar belirir. Tahtakurusu her zaman özel bir zorluktur ve bu nedenle profesyonel haşere kontrol şirketlerinden tahta kurusu ilaçlama hizmeti almadan çözümlenmesi çok zor olabilir.

Çoğu insan, tahtakurusu istilasına dair somut bir şüphe olduğunda, başlangıçta düpedüz şok olur. Ciltte rahatsız edici kırmızı sokmalar veya ısırıklar tekrar tekrar fark edilse de, tahtakuruları genellikle görülmez. Bu nedenle, öncelikle hangi zararlı haşere türü ile uğraştığınızı ve bir istilanın gerçekten ne gibi etkileri olabileceğini bilmek mantıklıdır.

Tahtakurusu sürünen bir böcektir ve çıplak gözle görülebilir. Kahverengi renkli, tahtakurusu düzdür, ancak kanını yeni bitirdiğinde biraz dolgun görünür. Yetişkin bir böcek 5 ila 7 mm uzunluğundadır.

Yatak böcekleri, mobilya yarıklarında, yataklarda (şilteler, yatak ayakları, başlık arkası…) ve hatta şiddetli bir istila durumunda parke zeminde uçamaz ve saklanamaz. Karanlık yerleri tercih ederler ve ışığı açtığınızda saklanma eğilimi gösterirler.

Yatak böcekleri yaşam döngüleri boyunca kanla beslenir. Bazı durumlarda alerjik reaksiyonlara neden olabilen  çok hoş olmayan ısırıklara neden olurlar.

Yatak böcekleri ısıya ve insanlar tarafından salınan CO2’ye çekilir . Bu da sıklıkla gece geçirdiğimiz yerleri (her gece yattığımız yatak ve çevresi) onlar için ideal bir besin kaynağı haline getiriyor.

Yatağınızda siyah noktalar (dışkı), kırmızı lekeler (kan) veya deri değiştirme kalıntısı gibi işaretler görebilirsiniz: bunlar genellikle tahtakurusu istilasının belirtileridir. Ancak, gerçek tahtakurusu gözlemlerinden başka hiçbir işaretin görülmediği zamanlar olabilir.

Tahta Kurusu İstilasının Belirtileri

Yatak böceklerim var mı? Yatak böceklerini nasıl tanırım? Bu sorular son yıllarda müşterilerimizden bize giderek daha sık ulaşıyor. Vücudunuzda bir sokma veya ısırık fark ederseniz , bugünlerde pek çok insan hemen tahtakurusu istilasını düşünür, ancak daha fazla netlik için bir uzmanın yardımına ihtiyaç duyar.

Yatak odasının bir el feneri ve büyüteçle kapsamlı bir şekilde incelenmesi, kan emici parazitlerin en yaygın saklanma yerlerinin ve üreme alanlarının ne olduğunu bilerek tahtakurularının saklanma yerlerini bulmanıza yardımcı olabilir.

1. Yatak Böceklerini Nasıl Tanırsınız?

Isırıklar, kan lekeleri, dışkı ve hatta tatlı bir koku: Tahtakurusu istilasını tanımak için kullanabileceğiniz birkaç belirti ve semptom vardır. Profesyonel bir haşere kontrolörü, net bir karar vermenize yardımcı olacaktır, ancak bu ipuçlarıyla bir ilk değerlendirme yapabilirsiniz.

Canlı ve ölü yatak böcekleri

Yatak böcekleri 6 milimetreye kadar büyüyebilir ve çıplak gözle görülebilir. Kanla beslendikten sonra doyduklarında biraz daha büyüyebilirler. Gündüzleri saklanırlar ve geceleri kan almak için ev sahibi aramaya giderler.

Yatak böcekleri şöyle görünür:

  • 4 ila 6 milimetre vücut uzunluğu
  • kırmızı-kahverengi renk
  • altı kıllı bacak
  • düz vücut şekli

Tahtakurusu yumurtaları beyaz, kirli beyazdır ve bir milimetrenin hemen altındadır, bu da onları fark etmelerini zorlaştırır.

Yatak böcekleri “kendi kendine gider” mi? Ne yazık ki, parazitler bunu kolaylaştırmıyor. Kural olarak, tahtakuruları altı ay ile bir yıl arasında yaşar, ancak aylarca yemek yemeden de hayatta kalabilirler.

Yatak Böceği Isırıkları veya Sokmaları

Genellikle vücudunuzda göze çarpan sokmalar, ısırıklar veya küçük şişlikler ile uyanırsınız ve sadece internette araştırma yaptıktan sonra yatak böcekleri konusuna daha detaylı bakarsınız. Bizi bu şekilde bulduysanız: Endişelenmeyin, sorununuz için profesyonel ve kaygısız bir çözüm var.

Her şeyden önce: tahtakuruları ısırmaz, ısırır. Ancak ilk sokmada nadiren doğrudan bir kan damarına çarpar. Tahtakuruları insan vücudunda uzun yürüyüşlerden kaçındığından, tahtakurusu ısırıkları neredeyse her zaman sıra benzeri bir düzendedir (böcek sokağı). Tahtakurusu ısırığı bu nedenle çok karakteristiktir ve bir kedi veya köpek piresi veya bitin seçici ısırmasından önemli ölçüde farklıdır.

Vücudun açıkta kalan bölgeleri özellikle etkilenir, örneğin:

  • bacaklar
  • ayak
  • boyun ve omuz
  • boyun ve yüz.

Tahtakurusu ısırığının etkisi değişir ve kişinin hassasiyetine bağlıdır. Bazı kişilerde ısırık aşırı şişmeye neden olurken, başka bir kurban çok az tepki gösterir ve insanların %20’si hiç tepki göstermez. Tahtakurusunun ısırığı genellikle ağrısızdır, aksi takdirde kişi uyanır. Ancak, tahtakuruları tarafından ısırıldıysanız ve ağrınız varsa, mümkün olan en kısa sürede bir doktora başvurun.

 

Biliyor muydunuz?

Makropest Böcek İlaçlama şirketi olarak Tahta Kurusu İlaçlama hizmeti vermekteyiz. Sizde profesyonel ekibimize garantili ve uygun fiyatlı Tahta Kurusu İlaçlama yaptırmak istiyorsanız bizimle iletişime geçiniz.